TUHAT KURGE – Aasia sõnatu teatri festival

Inimsüdame Suur Soov voogab sõnadest üle… Kuidas seda väljendada, kuidas esitata oma palve? Käsi leiab paberi, sõnumilinnuks saab volditud kurg. Voldid ühe, oled Kunstnik – naudid tehtud tööd; voldid sada, oled Meister – mõtetes tugev; voldid tuhat oled Nägija – tunned inimsüdame jõudu!

Aasia teatri festival TUHAT KURGE  toimub hommikumaadele linnulennult lähimas Läänekultuuri pealinnas, Tallinna kesklinnas ning ülikoolilinnas Tartus. Linnade keskele maandub 2020 märtsis maailma ida- ja põhjaserva ühismõte. Festival on kohtumispaigakas Aasia, ning Põhja-ja Baltimaade kunstnikele. Festivali peategelased on tunnetus, liikumine, tants, muusika… Need on sõnatu teatri päevad.

„Tuhat kurge“ festivali nimena meenutab Jaapani legendi, kus paberlinnud oli levinud kink pruudile või vastsündinule sümboliseerimaks pikka ja head elu; ilmestab Kawabata samanimelise romaani hõrku detailitäpsust ja sümboliseerib muidugi ka inimsüdame rännuigatsust.

Festivali keskmes on lisaks Aasia teatrile kindlasti ka üks Eestis või meie lähiriikide sõprade juures sündinud idamõtteline teos (2020 Mishima-aineline ballett „Kuldne Tempel“). Samuti ka improvisatsioon festivali nime teemadel – olgu siis tuhande kure vormistuseks teater, tants, esitus või mõni muu, seni hoopis tundmata kunstivorm.

Festival “Tuhat kurge” toimub 5.-17. märtsil  2020 Tallinna ja Tartu kesklinnas. Nädala jooksul vallutab tants, muusika ja Aasia film Tallinnas Vene teatri, Jaani kiriku, Kunstihoone, Sakala 3 teatrimaja ning ka kesklinna piirkonna kohvikud. Tartus toimuvad sündmused Uues Teatris, Sadamateatris ja Loomemajanduse keskuse saalis ning Genialistide klubis. Muusikud, kunstnikud, näitlejad ja tantsijad üle Aasia tulevad  kokku, et tutvustada Balti- ja Põhjamaade tantsu- ja muusikahuvilistele Aasia kultuuri ning luua uusi koostöösuhteid Euroopa kunstnike ja produtsentidega.

2020 aastal on festivalile esinema oodata Jaapani avangard tantsu duo Fumie Suzuki & Keiko Iguchi moodsa ühiskonna varjukülgi peegeldava lavastusega “Vibrating Sky”, Macao lavastaja Tam Chi Chun kaasaegse intrigeeriva ooperiga “Mr. Shi and His Lover” ning underground juurtega Jaapani avangard rock-bänd Hikashu. Etenduse annab ka Eestis väga populaarseks osutunud  Un Yamada oma uue lavastusega “”Gannenmono”.

Lisaks käivad Aasia tantsuplatvormi HOTPOT* korralajatega läbirääkimised, festivali “Tuhande kure” raames mini-HOTPOTI korraldamiseks. HOTPOT on iga-aastane tantsuplatvorm, mida korraldab Hongkongis asuv City Contemporary Dance Festival (CCDF), Jaapanis Yokohama tantsukollektsioon ja Lõuna-Koreas ja väljaspool SIDance’i (Soul International Dance Festival). Platvormile kutsutakse kaasaegse tantsu professionaale Hiinast, Koreast ja Jaapanist.

Lisaks saab festivalil näha kinoprogrammi. Toimuvad ka mitmed workshopid nii kutselistele kui ka mittekutselistele tantsijatele. Samuti loengud Aasia kultuurist, kunstist, muusikast ja tantsust.  Samuti saab publik osaleda ka origami töötubades ja Aasia toidu valmistamise töötubades.

www.birdname.ee

tiiu@birdname.ee

+372 52 46 543